Корисничка поддршка:
Македонски English

Жената во кафезот

Жената во кафезот
Жената во кафезот
450 ден.
Категории: Крими  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Јуси Адлер-Олсен

Достапност: На залиха
 

СВЕТСКИ БЕСТСЕЛЕР

#1 СЕКТОРОТ Q

Прогонувана. Киднапирана. Но достоинствена. И борбена. Гребе со ноктите по голите ѕидови на просторијата во која е заробена додека прстите не почнат да ѝ крвават. Нема начин да одреди колку е часот или кој ден е, па неделите и месеците минуваат како на бескрајна лента. Прикриениот глас во темнината е груб и немилосрден. Вели дека сето тоа ќе престане кога ќе му одговори на едно едноставно прашање...

Детективот Карл Морк се враќа на работа по подолго отсуство поради престрелка во која едниот од неговите колеги останува парализиран, а другиот е убиен. Карл се обвинува себеси, а колегите почнуваат да го избегнуваат. Шефот го преместува во новоформираниот сектор за нерешени случаи надвор од Копенхаген, наречен секторот Q. Како единствен вработен во овој сектор му е назначен сирискиот имигрант Асад, кој всушност е чувар, но се покажува како талентиран и надарен детектив.  

Карл одново ја започнува истрагата за случајот со исчезнатата млада политичарка Мерете Лингор. Таа исчезнала пред пет години и се претпоставува дека е удавена, но нејзиното тело никогаш не е пронајдено. Карл смета дека нешто е пропуштено во истрагата. Навистина, Мерете не е мртва. Сè уште не!

Веднаш по објавувањето, книгата се искачила на првото место на топ-листите и се задржала на врвот на бестселери цела година! Според книгата е снимен и филм.

 

„Љубители на скандинавски трилери: земете си ја оваа книга навреме.“

BookPage

 

Автор: Јуси Адлер-Олсен / Jussi Adler-Olsen

Наслов на оригиналот: Kvinden i buret

ISBN: 978-608-243-234-2

Број на страници: 406

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 171

КатегорииТрилер, Крими

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: