Корисничка поддршка:
Македонски English

Магла и ноќ

Магла и ноќ
Магла и ноќ
Распродадено
300 ден.
Категории: Крими  Филмувани книги  БРАНОВИ 
Автор: Ахмет Умит

Достапност: Распродадено
 

Според овој роман е снимен истоимениот филм со познатите турски актери Угур Полат и Селма Ергеч. Дејството буквално е како на криминалистички психотрилер во кој службеник во разузнувачката служба на Турција ја бара Мине која мистериозно исчезнала. Седат ги користи сите расположливи средства да ја најде својата многу помлада љубовница, поврзувајќи ги во едно Аријаднино клопче личните и професионалните амбиции и потреби. Крајот на конецот ќе го доведе до еден шокантен заклучок.

 

„Ова е првиот турски детективски роман кој се здоби со пофалбите на критиката за литературен квалитет“.

- Т. Саит Халман, Енциклопедија Британика

 

„Ако Роман Полански го прочиташе овој роман, сигурно ќе снимеше филм... Но, најинтересен е стравотниот крај кој, во вистинската смисла на зборот, ќе ве препоти“.

- Атила Дорсај, Јени Јузјил

 

ISBN: 978-608-243-054-6

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 304

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Анета Матовска

Едиција: Бранови, книга 70

Категорија: Крими, Филмувани книги

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: