Корисничка поддршка:
Македонски English

Шпанска невеста

Шпанска невеста
Шпанска невеста
Распродадено
250 ден.
Категории: Историја  Крими  БРАНОВИ 
Автор: Илдико Ловаш

Достапност: Распродадено
 

Шпанска невеста е мајсторска легура од еротски крими и од женски роман.  Дејството е претставено преку гласот на две жени.

Едната приказна нѐ води помеѓу тајните размисли на модерна девојка, која во обидите да изгради врски со спротивниот пол ги истражува многуте лица на љубовта и на созревањето.

 

Втората приказна го разоткрива последниот ден на Олга Јонаш, инаку сопругата на Геза Чат, познатиот унгарскиот писател и доктор. Во нивниот петгодишен, „комплициран“ брак, градат еден од најконтроверзните односи во историјата на познатите личности, исполнет со похота и садистички испади. Психичката состојба на Чат се движи меѓу паранојата и страста. Освен што на својата сопруга ѝ црта линии со кои ги обележува местата каде ѝ е забрането да се движи, нивниот сексуален однос се одвива на работ на перверзноста. Во 1919 година три куршуми од пиштолот на Чат завршуваат во телото на сопругата.

 

ISBN: 978-608-243-025-6

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 288

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Златко Панзов и Анамарија Цинеге-Панзова

Едиција: Бранови, книга 52

Категорија: Крими, Историја

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: