Корисничка поддршка:
Македонски English

Глен – Супермен

Глен – Супермен
Глен – Супермен
400 ден.
Категории: Книги за деца  (МК) СЛИКОВНИЦИ 
Автор: Александар Кујунџиски

Достапност: На залиха
 

Ова заедничко дело на писателот Александар Кујунџиски и на светски познатиот македонски сликар, академикот Васко Ташковски, содржи вкупно 25 кратки прозни текстови бајки проследени со исто толку илустрации/слики. (Впрочем, одделните „поглавја“ од сликовницава, обележени и со засебни наслови, слободно и оправдано е да се терминираат и како една комплетна бајка, како еден бајковит „мал роман“, како еден своевиден сплет – ѓердан нанижан од 25+25 „китки“, кои оформуваат вистински многуцветен венец...)

Врвно уметничко сочинение на двајца реномирани и безброј пати досега потврдени и докажани уметници: сликар – креатор со магичноста на сликарската четкичка и со колоритот на боите, кој и овој пат и овде се возвишува до бескрајот на вселената; и писател – бајкописец, кој на еден мошне необичен, оригинален и модерен стил, во темелот на делото и во неговата севкупна совршеност ги вѕидал волшепствата и силината на пишаниот збор.

 

„Со овој ракопис Александар Кујунџиски поставува нов и модерен литературен меѓник, како патоказ и до колегите каде и како да го трасираат својот пат во обраќањето кон најмладата и најблагородна читателска публика – децата.“

Велко Неделковски

 

Автор: Александар Кујунџиски

ISBN: 978-608-243-273-1

Број на страници: 64

Димензии: 22x22

Корица: тврда

Јазик: македонски

Едиција: МК (С)ликовници, книга 5

Категории: Книги за деца

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: