Корисничка поддршка:
Македонски English

Враќањето

Враќањето
Враќањето
Распродадено
200 ден.
Категории: Историја  Општество  Тинејџери  БРАНОВИ 
Автор: Дулсе Марија Кардозо

Достапност: Распродадено
 

Луанда, главниот град на Ангола, 1975 година. Деколонизацијата поттикнува омрази, поттикнува и војни. Белците заминуваат и наскоро половина милион луѓе ќе пристигнат во Португалија. Револуционерниот процес е на самиот врв, а повратниците се пречекани дома со недоверба и со непријателство. Повеќето немаат каде да одат. Руи има 15 години и е една од нив.

 

Лисабон, главниот град на Португалија, 1975 година. Речиси цела година Руи и нејзиното семејство живеат во соба во хотел со пет ѕвездички, но ситацијата е далеку од блескава и се влошува секој изминат ден. Адолесценцијата станува исчекување на стравот од станување возрасен: да се навикнеш на очај и на гнев, да ја осознаеш љубовта, да се измисли надеж, иако си некаде каде што мораш да си - да се вратиш, но во вистинскиот дом.

 

„Книга која ќе нè исплаши и трогне... Луѓето како Ана Марија Кардозо, поради овој роман, мора да ги вклучиме во пантеонот на најголемите писатели, писатели кои пишуваат со мадиња“.

- Џон Бонифејс, Паблик

 

„Кардозо наоѓа вистински зборови во секоја сцена... Роман каков што чекавме долго време“.

- Педро Мешија, Еспресо

 

„Прецизно и јасно раскажно, воодушевувачки стил“.

- Жозе Марио Силва, Ридинг

 

„Веројатно најважната авторка од нејзината генерација“.

- Жозе Ризо Диретињо, Паблик

 

ISBN: 978-608-243-047-8

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 224

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Маргарита Терзијан-Маленкова

Едиција: Бранови, книга 71

Категорија: Историја, Општество, Тинејџери

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: