Корисничка поддршка:
Македонски English

Добра ноќ, слатки сни

Добра ноќ, слатки сни
Добра ноќ, слатки сни
240 ден.
Категории: Историја  БРАНОВИ 
Автор: Јиржи Кратохвил

Достапност: На залиха
 

Дејството се одигрува во Брно во текот на еден ден на самиот крај од војната, 30 април 1945. Се повлекуваат голем дел од вермахтот и од СС-дивизиите. Се враќаат заробениците од концентрационите логори, но нивните куќи и станови веќе се зафатени. Нема струја, гас, водоводот е уништен, се погребуваат луѓето по градините и парковите. Се создало таканаречено нулто време, владее хаос и несигурност што ќе се случи утре, а луѓето се подготвени да го ограбат и својот најблизок. Во таква ситуација еден човек тргнува да бара пеницилин, лекот кој прави чуда, потрага која на моменти се претвора во детективска приказна.

 

Романот е номиниран за наградата Магнесија литера 2013.

 

ISBN: 978-608-243-035-8

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 256

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Драган Георгиевски

Едиција: Бранови, книга 62

Категорија: Историја

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: