Корисничка поддршка:
Македонски English

Мементо за Истанбул

Мементо за Истанбул
Мементо за Истанбул
400 ден.
Категории: За подарок  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Ахмет Умит

Достапност: На залиха
 

Каков воодушевувачки и брзочитачки детективски роман од перото на турскиот Агата Кристи. Мртво тело со античка монета во дланката е пронајдено покрај споменикот на Ататурк во стариот дел на Истанбул. Но тоа нема да биде единствената жртва и наскоро зачнува потрагата. Инспекторот Невзат и помошниците ги бараат убијците кои грабнуваат луѓе, им го пресекуваат гркланот, ги изложуваат на места со туристичко значење за Истанбул, а во дланките им оставаат парички од историскиот период на кој сакаат да го насочат вниманието. Интересно е што секоја жртва ја поставуваат така што ќе да ќе покажува во правец кон местото каде што ќе ја најдат следната. И, при сето тоа, не остават најмала трага. Бестселер-приказна со која патуваме во времето. Седум убиства, седум владетели, седум монети и седум историски споменици поврзани преку историјата на еден од најтаинствените и најимпресивни градови во светот.

 

Роман од 2010, кој не само што донесува многу историски податоци за градот со три имиња (Византион, Константинопол), туку е и вториот трилер со ликот на главниот инспектор Невзат. Убиствата, археологијата, историјата, детективските истражувања, се вкомпонирани како вртоглаво патување со временска машина. Огромен бестселер од еден од најважните турски писатели во моментов.

 

 

ISBN: 978-608-243-022-5

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 572

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Анета Матовска

Едиција: Бранови, книга 50

Категорија: Трилер, За подарок

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: