Корисничка поддршка:
Македонски English

Вкрстување на световите

Вкрстување на световите
Вкрстување на световите
250 ден.
Категории: Есеи  Made in Macedonia  ГРОМОВИ 
Автор: Мерсиха Исмајлоска

Достапност: На залиха
 

„Вкрстување на световите“ е наслов што во себе вклучува еден подолг наслов: „Вкрстување на световите на Истокот и Западот (интерпретација на перцепцијата и нарацијата во делата Прашина од Милчо Манчевски, Се викам Црвено од Орхан Памук и Боречки клуб од Чак Паланик)“, магистерски труд на Исмајлоска. Текстот се обидува преку една компаративистичко-контрастивна согледба да даде анализа на вкрстувањето помеѓу Истокот и Западот, видено преку вкрстувањето на зборот и сликата. Двојно вкрстување, израз на копнеж за давање теоретски одговор на некои метафизички прашања.

 

„Својот културолошки пристап авторката го заокружува со поврзувањето на источната и западната мисла присутна во делата на мислителите што биле способни да го вкрстат сопственото поимање на бивствувањето и светот со она на Платоновата филозофија или Аристотеловата метафизика“.

проф. д-р Славица Србиновска

 

Автор: Мерсиха Исмајлоска

ISBN: 978-608-243-144-4

Број на страници: 128

Димензии: 17x24

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Громови, книга 4

Категории: Есеи, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: