Корисничка поддршка:
Македонски English

Лисица

Лисица
Лисица
350 ден.
Категории: Авто-биографии  Експеримент  БРАНОВИ 
Автор: Дубравка Угрешиќ

Достапност: На залиха
 

Делото „Лисица“ од првата дама на ексјугословенската книжевност, Дубравка Угрешиќ, е роман, автобиографија, патопис – и многу повеќе од тоа. Авторката на духовит начин се пресметува со современата книжевна сцена и со глобалните трендови,  патувајќи, литерарно и физички, од Јапонија преку многу руски класици до американските авантури на Набоков, или пак до бесмисленото претставување на книгата во денешниот свет.

Што е книжевноста денес, која е нејзината улога и, уште поважно, која е улогата на писателот, дали е тој само кловн што патува низ светот, дали воопшто е возможно сè уште да се раскажуваат приказни, дали е возможно само така да се создаде роман и да се измисли приказна, како и кој има контрола над текстот, авторот или самата приказна – сите овие прашања ги поставува „Лисица“

Без нималку патетика, преполна со фин хумор, со суптилна иронија, со книжевни и теориски референции, „Лисица“ е посвета на писателите и на пишувањето, на оние важните, неодминливите, на оние чии приказни го менуваат читателот. Такви приказни може да создаде само исклучителен раскажувач, а таква раскажувачка без сомнение е токму Дубравка Угрешиќ. 

 

„Необичен книжевен прирачник за бивши и за идни писатели.“

Оливера Ќорвезироска

 

Автор: Дубравка Угрешиќ / Dubravka Ugrešić

Наслов на оригиналот: Lisica

ISBN: 978-608-243-276-2

Број на страници: 304

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 196

Категории: Експеримент, (Авто)биографии

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: