Корисничка поддршка:
Македонски English

Пасија по Г. Х.

Пасија по Г. Х.
Пасија по Г. Х.
200 ден.
Категории: Експеримент  Философија  БРАНОВИ 
Автор: Кларис Лиспектор

Достапност: На залиха
 

Пасија по Г. Х. е роман со едноставна приказна.  Г. Х. e скулпторка што живее во богат кварт во Рио де Жанеиро. Дента кога ја отпушта слугинката и влегува во нејзината соба за да ја среди, здогледува лебарка што лази на подот. Згрозена и во паника, ја затвора вратничката од отворениот шкаф и притоа ја преполовува лебарката. Глетката на инсектот што умира кај неа поттикнува внатрешен дијалог што ја води кон длабоки размислувања за своите чувства, стравови, неспокојства, а просторот го претвора во мал амфитеатар на философски преосмислувања. При крајот на романот, на врвот од внатрешната криза, ќе биде опишана најпознатата и најшокантната сцена во бразилската книжевност.

Делото е создадено во тешки моменти во животот на писателката, период кога се разведува од сопругот и открива дека синот страда од шизофренија. Американскиот писател и критичар Бенџамин Мозер ја смета Лиспектор за најважна писателка со еврејско потекло по Франц Кафка.

 

„Една од најтаинствените писателки на дваесеттиот век.“

Орхан Памук

 

Автор: Кларис Лиспектор / Clarice Lispector

Наслов на оригиналот: A Paixao segundo G.H.

ISBN: 978-608-243-263-2

Број на страници: 160

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 187

Категории: Експеримент, Класика, Филозофија

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: