Корисничка поддршка:
Македонски English

Роман 1987

Роман 1987
Роман 1987
Автор: Даг Солстад

Достапност: На залиха
 

Во Роман 1987, Фјорд, образован човек во средните четириесетти години, ја раскажува својата приказна: бара да биде разбран, да ја објасни својата судбина, судбина над која ја има целата одговорност. Како читатели го следиме во улога на студент, новинар, сопруг, наставник по историја во гимназија. Во еден момент на еурека-проблесок, сфаќа дека е фрлен во процес на „себепролетеризација“ од страна на маоистичката партија на која припаѓа и завршува како наемник во една фабрика за картонски кутии во Лилехамер. Еден ден фабриката се затвора и Фјорд се чувствува како осамен човек без иднина. Но дали навистина е така? Повторно останува имун на судбината.

Приказната може да се чита како егзистенцијалистичка, како приказна во која еден човек се обидува да му побегне на апсурдот; на мигот што не е поврзан со ништо друго, кој не припаѓа на поголемата слика. На тој начин, Фјорд почнува да размислува околу историјата, а главно прашање станува: дали можеме некогаш воопшто да го сфатиме времето во кое живееме?

„Роман 1987“ е добитник на наградата на Нордискиот совет за култура во 1987 година.

 

„Ние сме во рацете на врвен раскажувач. Три децении на свесно и на несвесно размислување се дадени како на рендгенска слика... Пливате во целосно задоволство на читање и на експлозивна смеа. Солстад е голем реалистичен писател. Не постои друг автор што би можел да му се доближи“.

Политикен, Данска

 

Автор: Даг Солстад / Dag Solstad

Наслов на оригиналот: Roman 1987

ISBN: 978-608-4507-91-8

Број на страници: 368

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 32

Категории: Општество, Експеримент, Историја

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: