Корисничка поддршка:
Македонски English

Ексцентричен универзитет

Ексцентричен универзитет
Ексцентричен универзитет
Распродадено
200 ден.
Категории: Експеримент  Философија  БРАНОВИ 
Автор: Станислав Ракус

Достапност: Распродадено
 

Ова е роман наменет за оние што се подготвени да не ги прифатат правилата на игра. Книга за книгата додека се испишува, една голема постмодернистичка брканица, во која ликовите и писателот населуваат ист свет. Во трагикомичната атмосфера на Ексцентричен универзитет се судираат репресивниот тоталитарен систем на 50-тите години на XX век во Словачка и ликовите полни со благородничката руска носталгија од XIX век. Ракус со овој роман ни го претставува периодот на тоталитаризмот преку раскажувањето на многу поединци, затоа што токму поединецот, надвор од секаква институција, може да биде носител на природноста и автентичноста во раскажувањето.

 

„Романот е проткаен со ослободувачката верба во енергијата на животот и со специфичен, суптилен хумор“.

Луција Чандикова-Параличова

 

ISBN: 978-608-243-018-8

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 176

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Славица Гаџова

Едиција: Бранови, книга 48

Категорија: Експеримент, Философија

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: