Корисничка поддршка:
Македонски English

Обескостена

Обескостена
Обескостена
Распродадено
Автор: Изабел Вери

Достапност: Распродадено
 

Мeрилин Терки пишува роман. Од своето детство таа е фасцинирана од романтичните средби и опседната со идеите за партнер. Додека го пишува романот, се навраќа на делови од своето минато, нурнувајќи се во сеќавањата за својот интимен и експлицитен љубовен живот. Романот е во три дела. Првиот се одвива на возраст помеѓу шест и осум години, вториот како млада девојка, а третиот „тука и сега“.

И јазикот и стилот се крајно разбранувани, откривајќи ги слободите што ги имаме денес. Потрага по љубов, по идентитети, средба со виша сила, соочување со смртта. Сето тоа ја открива харизмата на авторката, нејзиното мошне женско опишување на нештата, со необична искреност.

 

Обескостена е добитник на Европската книжевна награда во 2013 година.

 

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

ISBN: 978-608-243-060-7

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 176

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Маргарита Терзијан-Маленкова

Едиција: Бранови, книга 78

Категорија: Еротика, Психологија, Експеримент, Европска приказна

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: