Корисничка поддршка:
Македонски English

Троглодитни тинејџери

Троглодитни тинејџери
Троглодитни тинејџери
Автор: Емануела Пагано

Достапност: На залиха
 

Емануела Пагано едноставно и нежно раскажува една исклучителна приказна. Храбар роман, поетски и возбудлив, роман кој ја враќа надежта. Адела е главниот лик во романот, која е родена во тело на маж, но подоцна се подведува на операција за промена на полот. Во близина на нејзиното гратче има две езера. Првото е вештачко и под него лежи имотот каде што таа е родена и каде го поминала своето детство, со родителите и со братот Аксел. Второто е природно, вулканско езеро, каде честопати оди да го помине своето време. Како што постојат верзии од исто нешто во природата, така и во човекот се кријат повеќе лица. Адела се враќа во родниот град, каде ја ангажираат како возач на училишниот автобус. За учениците претставува вистинска мистерија која имаат желба да ја разоткријат. Прашањето е дали ќе можат?

 

„Романот на Пагано не е далеку од тоа да се смета за ремек-дело, нурнувајќи се во срцето на женственоста, душата на детството и во убавините на снегот.“

Л’ Матрикул де Анж

 

„Со овој роман, Емануела Пагано, впливува во во сентименталните проблеми, одгатнувајќи го постојаниот дуел меѓу апсолутната љубов и недоразбирањето... Како да имала потреба да го заштити читателот, или своите личности, кои се чувствителни, ранети. Веќе од првите страници имаме чувство дека се наоѓаме во некоја road-story во француски стил.“

Телерама

 

„Романот на Емануела Пагано, се фокусира на потрагата по идентитетот, на хармонијата во светот. Троглодитни тинејџери се развива во една, како од памук, воздушеста средина. Природата во романот игра клучна улога. Деликатните зборови на Пагано го прават романот возбудлив. Студи. Трепериме. Возбудени сме, особено во допир со виртуозниот јазик на авторката. На моменти груб, како климата, без отстапки, но и поетски избрусен.“

Соар

 

Романот Троглодитни тинејџери е добитник на Европската награда за литература во 2009 година.

 

ISBN: 978-608-4507-36-9

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 160

Димензии на книгата: 13х21cm

Едиција: Бранови, книга 36

Категорија: Општество, Психологија, Европска приказна

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: