Корисничка поддршка:
Македонски English

Сушен период

Сушен период
Сушен период
Распродадено
Автор: Габриела Бабник

Достапност: Распродадено
 

Сушен период опишува љубовна врска меѓу Ана, 62-годишна дизајнерка од Централна Европа, и Исмаел, 27-годишен Африканец што пораснал на улиците и бил жртва на многу злоупотреби. Она што им е заедничко се осаменоста, трагичното детство, сушните периоди или „харматан“, кога ниту природата ниту љубовта не можат да процветаат. Наскоро, уметницата сфаќа дека празнината помеѓу нив не се појавува поради бојата на кожата или поради разликата во годините, туку поради нејзината припадност на западната цивилизација, во која таа ги има изгубено сите зацртани улоги – на ќерка, на жена и на мајка. Еротиката не ја надминува осаменоста, потиснатите тајни од минатото испливуваат во светот што е суров, но и поневин од нејзиниот. Во романот се преплетуваат магичен реализам и фрагменти од африканската политичка реалност, а посебно место ѝ се посветува на една од клучните фигури од африканската кинематографија: сенегалскиот режисер Џибрил Диоп Мамбети.

Романот Сушен период ја доби Книжевна награда на Европската Унија во 2013 година.

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

ISBN: 978-608-243-079-9

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 304

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Лидија Аризанковска

Едиција: Бранови, книга 103

Категорија: Eротика, Историја, Европска приказна

Jaзик: МК

 

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: