Корисничка поддршка:
Македонски English

Оренда

Оренда
Оренда
500 ден.
Категории: Авантури  Вер(б)а  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Џозеф Бојден

Достапност: На залиха
 

Далечна зима во XVII век во Канада. Се случуваат брутален масакр и киднапирање на девојче од племето Ирокези. Тоа ќе ги влоши и онака непријателските односи меѓу Ирокезите и Хуроните. Хуронскиот воин – Птица решава да го посвои девојчето чие семејство го убил во замена за своето убиено семејство. Се бори да ги освои срцето и наклонетоста на девојчето, а притоа малите битки еруптираат во војни. Истовремено, меѓу Хуроните живее и Кристоф, језуитски мисионер посветен на проучување на животот и обичаите на домородното население, со желба да им го покаже на луѓето вистинскиот пат и да ги преобрати во христијани. Додека животите на овие три главни ликови се испреплетуваат во нераскинливи мрежи, разни сојузи се склопуваат и раскинуваат, а културите и верувањата се судираат соочени со опасната промена. Приказна за крв и надеж, сомнеж и доверба, омраза и љубов: сага што е стара речиси четиристотини години – а сега се претвори во безвременско книжевно дело.

 

Автор: Џозеф Бојден  / Joseph Boyden

Наслов на оригиналот: The Orenda 

ISBN: 978-608-243-321-9

Број на страници: 496

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 221

Категории: Историја, Авантура, Вер(ба)

Година на издавање: 2019

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: