Корисничка поддршка:
Македонски English

Бележникот на татко ми

Бележникот на татко ми
Бележникот на татко ми
300 ден.
Категории: Вер(б)а  Историја  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Кадер Абдолах

Достапност: На залиха
 

Кога бил дете, Ага Акбар, непризнат син на персиски благородник, отпатувал со вујко си до една света планина во длабочините на Персија, која криела мистериозна пештера. Во неа се наоѓал релјеф издлабен со клинесто писмо, стар три илјади години, од времето на првиот персиски крал. За да се ослободи од она што го чувствувал, малиот Ага Акбар создал сопствено писмо од овие симболи, со кое страсно пишувал за својот живот, за своето семејство, за емоциите и за општествените промени што се случувале во неговата земја. Создал личен дневник што само тој можел да го разбере.

Години подоцна, неговиот син Ишмаел живее како политички дисидент во егзил. Обидувајќи се да го дешифрира наследениот бележник, тој ги раскажува не само татковата судбина како селски поправач на килими туку и својата приказна на политички активист во судир со властите во земјата во која е роден, но и приказната на Иран од XX век. И ниту една од овие приказни не може некого да остави рамнодушен. Воодушевувачки амбициозен роман за патувањето на една култура кон современието и чудесна и безвременска хроника за вечната љубов на синот кон таткото.

 

„Ингениозно... Љубовта, смртта, предавството и религијата во Персија од бајките.“

La Dolce Vita

 

Автор: Кадер Абдолах / Kader Abdolah

Наслов на оригиналот: Spijkerschrift

ISBN: 978-608-243-296-0

Број на страници: 288

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 202

Категории: Семејни, Историски, Вер(б)а

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: