Корисничка поддршка:
Македонски English

Азбука за непослушните

Азбука за непослушните
Азбука за непослушните
200 ден.
Категории: Вер(б)а  Историја  Made in Macedonia  ДАМАР 
Автор: Венко Андоновски

Достапност: На залиха
 

„Азбука за непослушните“ е роман сместен во 863 година, во манастирот Полихронос на Олимп. Главната приказна за послушните и непослушните ја раскажува, односно ја запишува, немиот клисар во манастирот. Литерарен, филозофски и историски преплет преку кој се реактуализира средновековието. Авторот му поставува директни прашања на читателот, испитувајќи го колку знае за себе, за сопствената историја, за Библијата, митологијата и фолклорот. Андоновски прави „воскреснување на замрените букви“, кои преку својата фиксирана ортографија зборуваат за едно ликовно поимање на стварноста. Преку девет столетија, авторот дешифрира архаични зборови/архаизми и на инвентивен начин ја реактуализира и глаголицата, при што зад секоја буква создава приказна. Првиот роман на Венко Андоновски нè освојува со својата свежа интерпретација на средниот век и просторите на кои живееме.

 

 

Автор: Венко Андоновски

ISBN: 978-608-243-279-3

Број на страници: 144

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Дамар, книга 32

Категории: Духовност, Историски, Made in Macedonia

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: