Корисничка поддршка:
Македонски English

Сеќавањата на манастирот

Сеќавањата на манастирот
Сеќавањата на манастирот
Распродадено
300 ден.
Категории: Вер(б)а  Историја  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Жозе Сарамаго

Достапност: Распродадено
 

Oд Нобеловецот од 1998 година имаме „брилјантен, воодушевувачки роман“ (Њујорк тајмс бук ривју) за романса, измама, религија и магија, сместен во 18 век во Португалија, во периодот на Инквизицијата. Национален бестселер, чие дејство се одвива во периодот на апсолутистичкиот крал Жоао Петти кој низ стекнување на огромно количество злато и други богатства од Бразил, почнува да гради палата како исполнување на ветување кое го сторил за да го наследи кралскиот трон.

 

Клучот на читање е метафизички и езотеричен, преку играта на гледање во светлината и темнината на двата главни лика, Балтазар - Седум Сонца, воин кој губи една дланка во војната, и Блимунда - Седум Месечини, жена која има моќ да гледа внатре во луѓето и нивната желба да најдат начин како да летаат.

 

Романот е преведен на повеќе од 20 јазици и со над 50 изданија.

 

„Шармантна приказна која никого нема да го остави рамнодушен“.

- USA тудеј

 

ISBN: 978-608-243-038-6

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 320

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Наташа Сарџовска

Едиција: Бранови, книга 63

Категорија: Љубов, Историја, Вер(б)а

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: