Корисничка поддршка:
Македонски English

Лавр

Лавр
Лавр
330 ден.
Категории: Вер(б)а  БРАНОВИ 
Автор: Евгениj Водолазкин

Достапност: На залиха
 

Роман за Бога, верата, времето и за тоа дека времето не постои, дека сè е едно и сè е поврзано со остатокот, книга за љубовта и за жртвувањето. Андреј Рубљов е во стилот на Името на ружата во оваа длабока приказна, спектакуларно книжевно остварување. Специјалистот по средновековна историја, Евгениј Водолазкин пишува на вечни теми како љубов, вера, саможртва и загуба, со огромна сила и со енергија на маестрален раскажувач.

Лавр е напишана во форма на биографија. Се случува во доцниот 15 век во село каде еден исцелител е немоќен да и` помогне на саканата, гледајќи ја како умира при породувањето, уште невенчани и непричестена. Очајниот маж се впушта во исцрпувачко патување во потрага по искупување. На ова тешко патување во сиромаштија им служи на луѓето. На патувањето со кое ги надминува времињата и државите, јунакот минува длабока и болна лична преобразба. Расфрлан во времето и просторот, романот ја спојува темелно проучената историја со фантазијата на постмодерната вселена.

 

„Длабоко религиозен, просветлувачки роман, кој го слави животот.“

Леонид Јузефович

 

Лавр е роман кој може да ги отвори најскриените катчиња на душата.“

Лев Данилкин, списание Еднако

 

„Во книгата ќе уживате, ќе сакате да ја носите со себе, да ја препрочитувате на различни места, да ја подарите и да ја препорачувате на пријателите.“

Итоги

 

„Роман за љубовта во најдлабоката смисла на зборот. Истовремено и книга за времето. Односно, за отсуството на време, за времето надминато во заедништво со вечноста“.

Нова газета

 

Романот Лавр е добитник на престижната руска награда „Големата книга“ во 2013 година.

 

ISBN: 978-608-243-003-4

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 352

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Павел Попов

Едиција: Бранови, книга 39

Категорија: Вер(б)а

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: