Корисничка поддршка:
Македонски English

Тивка анестезија за болката на другите

Тивка анестезија за болката на другите
Тивка анестезија за болката на другите
Автор: Владимир Јанковски

Достапност: На залиха
 

„Тивка анестезија; за болката на другите“ е тематска збирка во која се објавени 14 раскази специјално напишани за оваа книга. Во општество и време во кое поединецот станува сè повеќе анестезиран од чувството на емпатија и можноста да го доживее страдањето на различните, 14 писателки и писатели се обидуваат да одговорат на прашањето каков е нашиот однос кон „болката на другиот“. Една од намерите на книгата е и да им даде глас на луѓето што се наоѓаат на маргините во општеството, живеат живот на аутсајдери или на обесправени поединци, луѓе чиј глас е замолчен. 

Застапени автори: Николина Андова Шопова, Петар Андоновски, Игор Анѓелков, Јулијана Величковска, Живко Грозданоски, Владимир Јанковски, Жарко Кујунџиски, Калина Малеска, Владимир Мартиновски, Снежана Младеновска Анѓелков, Фросина Пармаковска, Олгица Станковска, Давор Стојановски, Фросина Стојковска.

 

Приредувач: Владимир Јанковски

ISBN: 978-608-243-192-5

Број на страници: 144

Димензии: 12x17

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бесмртни мисли, книга 10

Категории: Антологии, Раскази, Made in Macedonia

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: