Корисничка поддршка:
Македонски English

Блуз од мешана крв

Блуз од мешана крв
Блуз од мешана крв
300 ден.
Категории: Авантури  Историја  БРАНОВИ 
Автор: Еси Едуџин

Достапност: На залиха
 

Младиот, генијален трубач Херонимус е уапсен во еден џез-клуб. Оттогаш на оваа музичка ѕвезда ѝ се губи трагата. Имал само дваесет години. Бил германски државјанин. И црнец.

Педесет години подоцна, Сидни Грифитс, сведок на овој настан, одбива да говори за тоа што го видел. Но, кога на гости ќе му дојде Чип Џонс, пријател и колега од некогашниот бенд, со приказна дека открил чудно писмо, за Сид почнува патот до искупувањето.

Од зачадените клубови на Берлин и на Париз од пред Втората светска војна до модерен Балтимор, Сид го води читателот во фасцинантен, недоволно познат свет, во срцето на својата совест.

Блуз од мешана крв е возбудлива и трогателна приказна за расните разлики, музиката, љубовта и за предаденоста што ја бараме од себе и од другите во име на уметноста.

Романот бил номиниран за Букеровата награда. Добитник е на наградата Гилер во 2011 година.

 

„Едуџин ја ткае мелодрамата на приказната во стилот на Казабланка“.

Њујорк тајмс

 

Автор: Еси Едуџин / Esi Edugyan

Наслов на оригиналот: Half-Blood Blues

ISBN: 978-608-243-161-1

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 132

КатегорииИсторија, Авантури

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: