Корисничка поддршка:
Македонски English

Жолти очи дома водат

Жолти очи дома водат
Жолти очи дома водат
Распродадено
200 ден.
Категории: Авантури  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Маркета Пилатова

Достапност: Распродадено
 

Има еден мост во Прага подалеку од Карловиот мост, кој ја поврзува Чехословачка, денешна Република Чешка со Бразил; мост кој го изодуваат четирите жени-протагонистки на овој прекрасен роман. Марта, Лена, Луиза и Марушка четири многу различни жени, кои животот се помачил да ги спои со големо ласо, кое оди и се враќа од Прага до Сао Пауло. Две млади и две возрасни жени кои не ги ни замислуваат изненадувањата кои ќе им ги приреди нивната средба. Од потрагата по сопствениот идентитет, искоренувањето на иселените до љубовните и политички компликации, нивните приказни се нижат во една страсна приказна, проткаена со падот на комунизмот и еден љубовен триаголник, кој со текот на годините го формирале Луиза и Марушка со шпионот Јаромир.

 

„Прекрасна прослава на животот со целата негова полнокрвност, сировост, нежност.“

- Ивана Српкова, Илитература

 

„Четири жени, еден маж, два континента, две генерации, две култури, две диктатури – споени во прстенот на судбината...

Какво романсиерско деби!“

- Сабине Беркинг, Франкфуртер алгемајне цајтунг

 

„Нарацијата изобилува со егзотичен колорит, мноштво природни, културни и општествени реалности на оддалечениот континент. Овие реалности истовремено се органски споени во поедини наративни монолози и потчинети на стожерната тема на романот: да се бара сопствениот идентитет во дијалогот на машкото и женското гледање на светот во конфронтација со различните генерации и култури.“

- Од стручното жири за наградата Magnesia Litera

 

Секој што бара ремек-дело на чешката современа литература, ќе се воодушеви од прозното деби на Маркета Пилатова, кое според одушевениот рецензент Андреас Брајтенштајн е истовремено „потајно весело“ и „историски меланхолично“.... Во описите се среќаваат младинската безгрижност и мудроста на годините, потресни спомени од војната со впечатливи љубовни приказни и секојдневниот живот во историјата. Пилатова не раскажува сентиментално, туку со „поетолошка мудрост“.

- Рецензија од Neue Zürcher Zeitung (Ноје Цирхер Цајтунг)

 

 

ISBN: 978-608-4507-56-7

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 144

Димензии на книгата: 13x20cm

Едиција: Бранови, книга 25

Категорија: Љубов, Авантури

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: