Корисничка поддршка:
Македонски English

Пат кон бескрајот

Пат кон бескрајот
Пат кон бескрајот
Автор: Џејн Хокинг

Достапност: На залиха
 

Професорот Стивен Хокинг е еден од најпознатите и највлијателни научници на нашето време и автор на бестселерот „Кратка историја на времето“, продаден во над 25 милиони примероци. Во овие неодоливи мемоари, неговата прва жена, Џејн, ја открива тајната приказна за овој необичен брак.

Во текот на шеесеттите години од минатиот век, Стивен Хокинг, за време на студиите по космологија на Кембриџ, се вљубува во Џејн. Посветен на љубовта и на науката, овој брилијантен млад човек не насетувал дека ќе го затече болест поради која ќе биде осуден на доживотна битка за опстанок.

Џејн несебично одлучува да остане покрај него, а љубовта и безусловната поддршка им влева храброст да основаат семејство. Додека телото на Стивен се менува од година во година, соочувајќи се со голема болка и ограничувања, неговиот ум неуморно тежнее да ги истражи крајните граници на теоретската физика.

Преку голем број несогласувања, но и искрена приврзаност, тие двајца им пркоселе на препреките и заедно оствариле повеќе отколку што можеле да сонуваат.

Би рекле дека неговиот блескав ум го промени нашиот свет, а нејзината бескрајна љубов го промени него. Книга полна со оптимизам, љубов, борба и промена, која ќе допре до секој читател.

Оскаровскиот филм „Теорија за сѐ“ од 2014 година е снимен според оваа книга.

 

„Џејн говори за својот поранешен сопруг со многу топлина, искреност, почит.“

Сандеј експрес

„Стивен Хокинг можеби размислува во 11 димензии, но неговата прва жена научила да љуби во неколку.“

Сандеј тајмс

 

Автор: Џејн Хокинг / Jane Hawking

Наслов на оригиналот: Travelling to Infinity: My Life with Stephen

ISBN: 978-608-243-205-2

Број на страници: 464

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 159

Категории: (Авто)биографии, Филмувани книги

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: