Корисничка поддршка:
Македонски English

Историја на светлината

Историја на светлината
Историја на светлината
Автор: Јан Њемец

Достапност: На залиха
 

Роман за чешкиот фотограф Франтишек Дртикол и за историјата на фотографијата како нов вид уметност. Сте размислувале ли некогаш како би изгледала приказна раскажана со светлосни зраци? Кој бил, всушност, Франтишек Дртикол? Конте од рударско гратче, светски познат фотограф со пропаднат бизнис, мајстор на актот што немал среќа со жените, мистик и будист што поверувал во комунизмот, накратко – маж синтеза на многу противречности. Романот претставува вистинска фреска, која покрива повеќе од половина век: во неа оживуваат прибрамските рудници за сребро, Минхен во периодот на сецесијата, како и боемштината на Првата република, кога моделките еднаподруга голи се шетаат на светлото, кое незабележливо се слева со свеста...

Историја на светлината е добитник на Европската награда за книжевност во 2014 година, како и на наградите Чешка книга и Јозеф Шкворецки.   

 

„Може да им го препорачаме и на сериозните фотољупци и на лаиците.“

Клара Шмејкалова

 

Автор: Јан Њемец / Jan Němec

Наслов на оригиналот: Dějiny světla

ISBN: 978-608-243-164-2

Број на страници: 480

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 135

Категории: (Авто)биографија, Историја, Авантуристички

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: