Корисничка поддршка:
Македонски English

Свршеничката на Бруно Шулц

Свршеничката на Бруно Шулц
Свршеничката на Бруно Шулц
300 ден.
Категории: Авто-биографии  Еротика  Љубов  БРАНОВИ 
Автор: Агата Тушињска

Достапност: На залиха
 

Своевидна биографија на Бруно Шулц и прекрасна приказна за љубовта, поразите и за уметноста, која уште еднаш се покажува помоќна од смртта.

На плоштадот во Дрохобич, на 19 ноември 1942 година бил стрелан Бруно Шулц. Неколку години подоцна, неговите книги стануваат дела од епохално значење во светската книжевност. Легендата за генијалниот уметник почнува да расте. Успесите на Шулц по неговата смрт ги следи една жена, обвиена со превезот на тајната... Јузефина Шелињска, Јуна , неговата Муза и единствената жена на која Бруно Шулц ѝ има предложено брак.

Зошто Шулц никогаш не се оженил? Зошто токму тој се има потпишано на полскиот превод на Процес од Франц Кафка, иако преводот го направила Шелињска? Од какви причини Јуна не си го „средила“ животот со друг маж? Каква судбина го дочекала Месијата, загубениот ракопис на последниот роман од Шулц?, се дел од темите на овој оригинален роман.

 

„Вака треба да се пишуваат биографии“.

Мирослав А. Супруњук

 

Автор: Агата Тушињска / Agata Tuszyńska

Наслов на оригиналот: Narzeczona Schulza

ISBN: 978-608-243-169-7

Број на страници: 296

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 142

Категории: (Авто)биографии, Љубов, Еротика

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: