Корисничка поддршка:
Македонски English

Војната нема женско лице

Војната нема женско лице
Војната нема женско лице
300 ден.
Категории: Авто-биографии  Историја  ГРОМОВИ 
Автор: Светлана Алексиевич

Достапност: На залиха
 

НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА ЛИТЕРАТУРА ЗА 2015 ГОДИНА!

Војната нема женско лице е една од најпознатите книги за војната. За време на Втората светска војна, околу еден милион жени се бореле на страната на Црвената армија, но за нив никогаш ништо не се пишува. Оваа книга ги собира на едно место спомените на стотици жени – снајперистки, тенкистки, болничарки. Ова е приказна за жените во текот на војната. Што ним им се случувало, како таа ги променила? Од што се плашеле? Како научиле да убиваат? Овие жени – повеќето првпат во својот живот – ја раскажуваат нехеројската страна на војната, која најчесто не е присутна во сеќавањата на ветераните. Тие говорат за валканоста и за студот, за гладот и за сексуалното насилство, за проблемите и за сенката на смртта. Алексиевич дозволува овие гласови да се слушнат во нејзината трогателна книга, првпат објавена во 1985 година. Авторката ја дополнила во 2002, преработувајќи ги деловите што биле цензурирани и додавајќи нови материјали што првично не било дозволено да се објават.

 

Автор: Светлана Алексиевич 

Наслов на оригиналот: У войны не женское лицо

ISBN: 978-608-243-168-0

Број на страници: 320

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Громови, книга 5

Категории: Историја, Авто-биографии

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: