Корисничка поддршка:
Македонски English

Обвинета: Вјера Гран

Обвинета: Вјера Гран
Обвинета: Вјера Гран
Распродадено
350 ден.
Категории: Авто-биографии  БРАНОВИ 
Автор: Агата Тушињска

Достапност: Распродадено
 

Приказната на Владислав Шпилман допре до публиката од цел свет благодарение на Оскаровецот Пијанистот на Роман Полански. Онаа на пејачката Вјера Гран е помалку позната. Вјера Гран е полската Марлен Дитрих. Таа била прекрасна, егзотична пејачка ѕвезда од пред II-та светска војна, придружувана на пијано токму од Шпилман. Омилена во ноќните клубови на Варшава во 30-тите, продолжила да настапува и во варшавското гето (1941-2). Додека пијанистот, после војната станал херој, наводно криумчарејќи оружје за отпорот, Гран била обвинета дека соработувала со фашистите; жигосана како предавник, „курва на Гестапо“, понижувана, затворана, најпосле била прогласена за невина, но продолжила да биде премолчувана како уметник. Во основа, прогласена мртва и пред да умре, сè додека Агата Тушињска не ја напиша оваа книга. Поранешната пејачка се отвори пред писателката и ја раскажа својата страна на сторијата.

 

„Знаеме дека оваа книга ќе предизвика скандал“.

- Нувел Обсерватор

 

ISBN: 978-608-243-070-6

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 368

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Милица Миркуловска

Едиција: Бранови, книга 85

Категорија: (Авто)биографии

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: