Корисничка поддршка:
Македонски English

Ру

Ру
Ру
Автор: Ким Туи

Достапност: На залиха
 

Ру значи „поточе“ на француски и „приспивна песна“ на виетнамски, но исто така значи и секакво друго течење – на солзи, крв, на пари. Ру на Ким Туи е најкристалната книга што ќе ја прочитате: текот на животот во бурите на немирот и во мирните води на јасниот стил, оваа книга ќе ве поведе на незаборавно патување од кралскиот дворец во Сајгон до преполниот и каллив камп за бегалци во Малезија, а понатаму до новиот живот во Квебек. Една млада девојка е во прегратките на поинакво општество, обидувајќи се да го оствари својот американски сон. Кога ќе подостари, водите одново стануваат матни: сега е мајка на два сина, и мора да научи да ја обликува својата љубов на друг начин, поради аутизмот на нејзиниот син. Ру е книга која го слави животот и неговите чуда: моментите на убавина и сензуалност, на бруталност и тага, на удопствие и смеа.

 

„Поетски и моќно“.

- Гардијан

 

ISBN: 978-608-243-052-2

Повез: мека

Година на издавање: 2014

Број на страни: 144

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Маргарита Терзијан-Маленкова

Едиција: Бранови, книга 69

Категорија: Авто-биографија, Историја, Авантура

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: