Корисничка поддршка:
Македонски English

Враќањето во Панџруд

Враќањето во Панџруд
Враќањето во Панџруд
Автор: Андреј Волос

Достапност: На залиха
 

Долг е патот од Бухара до Панџруд, особено ако го врви слеп старец. Добра околност е дека по патот го води момченце – каде да се најде подобар прудружник? Чекор по чекор, го поминуваат патот што им е предодреден, и чекор по чекор станува јасно дека не е момчето она што гледа, туку старецот; и не го води водичот слепиот, чувајќи го од ненадејните средби и опасности на патот, туку слепиот – на водичот малку по малку му ги открива тајните на животот. Главниот херој на романот е – великиот персиски поет Абу Абдалах Џафар ибн Мухамед Рудаки (858-941).

 

„Текстот е толку хармоничен, како да е составен од брусени камчиња на бројница. Според зборовите на авторот, над ова дело работел цели 27 години“.

- Лајвлиб.ру

 

ISBN: 978-608-243-077-5

Повез: мека

Година на издавање: 2015

Број на страни: 416

Димензии на книгата: 13x20cm

Превод: Oливера Павловиќ

Едиција: Бранови, книга 90

Категорија: Вер(б)а, Авантура, (Авто)биографија

Јазик: МК

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: