Корисничка поддршка:
Македонски English

Победниците

Победниците
Победниците
500 ден.
Категории: Историја  Општество  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Рој Јакобсен

Достапност: На залиха
 

Најдиректен опис во норвешката книжевност на општествениот феномен наречен „големото класно патување“ – социјалното издигнување на норвешкото население во XX век. Од перспективата на едно семејство се прикажани условите за живот на обичниот човек во Норвешка во минатите 80 години, при што со огромна брзина економијата од земјоделско-рибарски ориентирана се трансформирала во постиндустриска, технолошки напредна, со голем број можности и благопријатни околности.

Големиот пробив на Јакобсен се случил токму со овој роман, кој му носи широка публика и одлични критики. „Победниците“ е добитник на наградата „Букселерс“ и на престижната Награда на книжевните критичари од Норвешка.

Книгата е објавена со поддршка на програмата „Креативна Европа“ на Европската Унија.

 

„Најдобар раскажувач од времето на Кнут Хамсун до денес“.

Тиник Тален

 

Автор: Рој Јакобсен / Roy Jacobsen

Наслов на оригиналот: Seierherrene

ISBN: 978-608-243-076-8

Број на страници: 576

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга

КатегорииСемејни, Историја, Општество

Година на издавање: 2016

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: