Корисничка поддршка:
Македонски English

Жените на Лазар

Жените на Лазар
Жените на Лазар
350 ден.
Категории: Историја  Љубов  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Марина Степнова

Достапност: На залиха
 

Брилијантниот руски научник Лазар Линт и жените со кои е поврзан – саканата, сопругата, внуката, се јунаците на оваа возбудлива книга. Романот открива како живееле научниците под закрила на КГБ и на власта. Но секоја страница во него – страниците за мирот и за војната, за науката, за создавањето на атомската бомба, за балетот – всушност е страница за љубовта.

Едноставен роман за едно семејство што ја одразува историјата на цела епоха. Книгата донесува потресна трагедија, бајковитост, метафоричност, длабоки психолошки портрети, како во класичните руски романи. Добитник на наградата Големата книга, највредната книжевна награда по Нобеловата.

 

„Еден од најдобрите руски романи во минативе дваесетина години“.

Московски комсомолец

„Без никаква сенка на сомневање би ѝ ја доделил Нобеловата награда за литература на авторката“.

Ести Експрес

 

Автор: Марина Степнова / Марина Степнова

Наслов на оригиналот: Женщины Лазаря

ISBN: 978-608-243-103-1

Број на страници: 352

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 100

Категории: Семејни, Историја, Љубовни

Година на издавање: 2015

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: