Корисничка поддршка:
Македонски English

Случајот Кукоцки

Случајот Кукоцки
Случајот Кукоцки
Распродадено
350 ден.
Категории: Општество  БРАНОВИ  Семејни 
Автор: Људмила Улицка

Достапност: Распродадено
 

Сите кои уживале и уживаат во руските класици, делата на големите Достоевски, Толстој, Булгаков, Набоков, се исправени пред една нова величина на прекрасната руска литература. Современите романи на Људмила Улицкаја, преведени на 25 јазици, ги привлекуваат читателите од цел свет.

Во нејзината високо оценета Случајот Кукоцки, секој ќе се пронајде, бидејќи на интересен начин ги опфаќа најактуелните теми на денешнината. Сродството, лекарската професија, генетичкиот инженеринг, научните експерименти со луѓе, зачнувањето, генијалноста, мајчинството, оформувањето на фетусот, одот против општествените норми, растењето, детството, посвојувањето, татковството, абортусот, лечењето беслодност, се дел од болните проблеми кои се опфатени тука.

Романот поставува важни прашања: каде завршува човечката слобода, дали човекот има право самостојно да одлучува како да постапи со сопствениот живот, како да се биде во хармонија со светот. Ова е прекрасен пример како преку едно семејство може да се покаже целото општество на конкретната епоха.

 

Авторката не наметнува свој поглед на светот и се воздржува од секакви оценки. Единствената поука што си ја дозволува да ја даде меѓу редови е – чувајте ги љубените. Читателот самиот треба да донесе заклучоци. Книгава не треба да ја читате брзо. Напротив, бавно, со вдлабочување во минатите времиња во кои се кријат секогаш наново поставените, вечни теми.   

 

Со романот Случајот Кукоцки Улицкаја стана првата жена-добитник на руската „Букерова награда“, а според романот е снимена и ТВ-серија.

 

ISBN: 978-608-4507-53-6

Повез: мека

Година на издавање: 2013

Број на страни: 432

Димензии на книгата: 13х21cm

Едиција: Бранови, книга 31

Категорија: Општество, Семејни

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: