Корисничка поддршка:
Македонски English

Солзите на ангелите

Солзите на ангелите
Солзите на ангелите
Автор: Јон Калман Стефансон

Достапност: На залиха
 

„Солзите на ангелите“ е моќна приказна што потсетува на вечната борба на човекот против безмилосното величество – природата! Приказната го следи „момчето“ што, откако доживеало страшна траума на море, оди во едно мало исландско село што наскоро ќе му стане дом. Тој има желба да му ја врати книгата поезија на стариот морски капетан – книга поради која умира и неговиот пријател Бардур.

Додека селаните се собираат во крчмата за да пијат жесток алкохол, момчето им чита извадоци од „Хамлет“. Еден ден таму влетува поштарот Јенс, полумртов и смрзнат до коска.

На следното патување кон фјордовите, тој го поведува и момчето со себе бидејќи има потреба од некој што не се плаши од морето. Двајцата ќе се најдат во ситуација да го ризикуваат животот еден за друг, и тоа поради една невообичаена пратка! Снегот е „солзите на ангелите“ и тој паѓа ли паѓа и се обидува да ги препокрие и хероите на оваа волшебна книга.

Стефансон ја добива италијанската награда „Ботари Латес Гринѕане“ токму за ова дело, кое е втор дел од епската исландска трилогија „Помеѓу рајот и пеколот“, но може да се чита и како засебна книга.

 

„Студено, возбудливо патување... книга што се чита ненаситно додека пиете жежок пијалак во топла соба.“

Boyd Tonkin, The Independent

 

Автор: Јон Калман Стефансон / Jón Kalman Stefánsson

Наслов на оригиналот: Harmur englanna

ISBN: 978-608-243-298-4

Број на страници: 262

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 205

КатегорииНаучна фантастика, Историја, Авантури

Година на издавање: 2018

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: