Корисничка поддршка:
Македонски English

Последниот ритуал

Последниот ритуал
Последниот ритуал
Распродадено
400 ден.
Категории: Крими  Трилери  БРАНОВИ 
Автор: Ирса Сигурдардотир

Достапност: Распродадено
 

На универзитетот во Рејкјавик е пронајден машки труп со извадени очи и со чудни симболи исцртани на неговите гради. Полицијата не губи време и почнува да апси. Но семејството на германскиот студент не е убедено дека е фатен вистинскиот човек. Затоа, ја најмува Дора Гудмундсдотир, секси-адвокатка и самохрана мајка на две деца, да го истражи случајот. Набргу потоа Дора и адвокатот на семејството откриваат дека починатиот студент бил опседнат со исландската историја на лов на вештерки, тортури и јавни погубувања. Откриваат и слични современи застрашувачки настани, скриени под долгата и студена сенка на мрачните традиции. За двајцата вџашени истражувачи одеднаш ништо веќе не е како што изгледа. И никому не може да му се верува.

Овој роман предизвика меѓународна сензација и е објавен во триесетина земји.

 

„Мрачен, длабок и смрзнувачки како исландски фјорд.“

Марк Билингем

„Фасцинантна и исклучително морничава мистерија.“

Ју-ес-еј тудеј

 

Автор: Ирса Сигурдардотир / Yrsa Sigurðardóttir

Наслов на оригиналот: Þriðja táknið

ISBN: 978-608-243-194-9

Број на страници: 338

Димензии: 13x20

Корица: мека

Јазик: македонски

Едиција: Бранови, книга 161

Категории: Трилери, Крими

Година на издавање: 2017

Напиши мислење

Вашето име:


Вашато мислење: Note: HTML is not translated!

Оцена: Лошо           Добро

Внеси го кодот во полето подолу: