Корисничка поддршка:
Македонски English

Рикардо Пиглија

Рикардо Пиглија (1941-2017) е аргентински писател и критичар. Студирал историја. Бил професор по латиноамериканска литература на Харвард. Работел и во различни издавачки куќи во Буенос Аирес. Фасциниран од американската литература, пишува под силно влијание на Ф. Скот Фицџералд и Вилијам Фокнер, како и на европските автори Франц Кафка и Роберт Музил. Автор е на неколку збирки кратки раскази и на кримиромани.

Прикажи:
Сортирај по: