Корисничка поддршка:
Македонски English

СВЕЧЕНО ЗАТВОРАЊЕ НА „БУКСТАР“ 2017 – БУНТОВНА ПОЕЗИЈА И „ПМГ КОЛЕКТИВ“

by Kristina Velevska | No comments yet. | 366 views on this post

„Антолог“ најавува

СВЕЧЕНО ЗАТВОРАЊЕ НА „БУКСТАР“ 2017 – БУНТОВНА ПОЕЗИЈА И „ПМГ КОЛЕКТИВ“

 

4 ноември 2017, Скопје –  Организацискиот тим на Фестивалот на европската книжевност „BookStar“ со задоволство го најавува големото финале на третото издание на Фестивалот. На 5 ноември 2017 година, со почеток во 20 часот, во Клуб ресторанот МКЦ ќе биде промовирана книгата „Нема стих, нема мир!“, антологија на бунтовна поезија од омилените автори, со што и официјално ќе се затвори годинашното издание на овој фестивал.  Приредувач на книгата е Кристина Велевска.

Книгата ќе ја промовира книжевната проследувачка, критичарка и универзитетска професорка Весна Мојсова-Чепишевска. Со поетско читање ќе настапат и петнаесетина македонски писатели, преведувачи и јавни личности, кои ќе читаат стихови од песните поместени во антологијата, меѓу кои и: Иван Џепароски, Јулијана Величковска, Искра Донева, Маријана Јанческа, Јосип Коцев, Стефан Марковски, Лилјана Пецова-Илиеска, Дарко Ангеловски, Марија Грубор... За крај на промоцијата, но и на целиот фестивал, е предвиден концерт на групата „ПМГ колектив“.

                                                                                  

„Нема стих, нема мир!“ е реализирана од страна на соработниците и пријателите на издавачката куќа „Антолог“ по повод третото издание на фестивалот „BookStar“. Триесетина поети, раскажувачи, есеисти, романсиери, преведувачи и јавни личности одбраа по две песни од своите омилени поети на теми како: бунт, револуција, револт, отпор. Дел од нив ќе настапат и на промоцијата. Оваа несекојдневна збирка на едно место ги вклучува Артур Рембо, Велимир Хлебников, Бертолд Брехт, Мирослав Крлежа, Данило Киш, Јехуда Амихај, но и Кочо Рацин, Ацо Караманов, Коле Чашуле, Лидија Димковска...

„ПМГ Колектив“ во оваа форма започнуваат со работа во 2003 година и набргу стануваат еден од бендовите предводници на новата македонска музичка сцена. Прават длабок музички засек во светското музичко искуство и го пресликуваат во македонската музичка реалност, давајќи му современ, динамичен и оригинален призвук. Звучното искуство би го локализирале некаде помеѓу креативната пост-панк мелодичност и сировиот танцов пристап. Една од најсилните карактеристики на бендот е нивниот жив настап, кој не остава рамнодушни во публиката, а многу лесно преминува и во вистинска журка. Бендот штотуку го издаде својот седми албум, под името „ПМГ Колектив Скопје“. „ПМГ“ настапува во живо, во следниот состав: Мирко Попов (машина, вокали), Синиша Евтимов (гитари), Теа Шалдева (вокали, синтисајзер), Александар Гавровски (бас).

Comments (0)

Напиши коменатар

Вашето име:


Рангирање: Лошо           Добро

Внесете го кодот од сликата долу:
Вашиот коментар: Забелешка: HTML is not translated!