Корисничка поддршка:
Македонски English

ОБЈАВЕН РОМАНОТ „LA SUPERBA“ ОД ИЛЈА ЛЕОНАРД ФАЈФЕР

by Kristina Velevska | No comments yet. | 1203 views on this post

„Антолог“ го објави

РЕМЕК-ДЕЛОТО „LA SUPERBA“ ОД НАЈВАЖНИОТ СОВРЕМЕН ХОЛАНДСКИ АВТОР

 

19 јуни 2017, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со големо задоволство го најавува објавувањето на романот La Superba од холандскиот писател Илја Леонард Фајфер. Романот е едно од најнаградуваните холандски книжевни дела. Преводот на македонски е на Елизабета Божиноска.

                                                                           

Оваа книга е дело на еден од најважните современи европски писатели, кој решава да му напише љубовно писмо не на градот во кој е роден туку на италијанскиот град во кој живее. Џенова е наречен La Superba поради својата убавина и богата историја. Главниот херој, во кого препознаваме црти на самиот автор, ја истражува дивата страна на овој мистериозен и егзотичен град, полн со лавиринти и магија. Сè почнува со глетката на една женска нога, која го фрла раскажувачот во потрагата „по најубавата девојка во Џенова“, потрага што ќе го води низ улиците на проститутките, мигрантските засолништа, пристаништата, баровите полни морнари.

„La Superba“ е ремек-дело на Фајфер, громогласно фалено со самото објавување во 2013 година, кога ги добило наградите „Либрис“, најпрестижната литературна награда во Холандија, и „Цум“, наградата „за најубава реченица напишана на холандски јазик“.  

Оваа книга е како џебно издание на „Пеколот“ на Данте, напишана од автор што ужива да оди во крајности, вистински мајстор на јазикот и на раскажувањето. „Да одлучеше Итало Калвино да направи еден од своите невидливи градови видлив, резултатот би можел да наликува на Фајферовата Џенова“, пишува за романот критичарот Бенџамин Мозер.

Книгата е објавена со поддршка на Холандскиот литературен фонд.

Илја Леонард Фајфер (1968) е холандски писател. Пишува поезија, драми, есеи, колумни, репортажи, раскази, политичка сатира и романи во стилот на Рабле. Половина од критичарите го сметаат за гениј, а другата половина за ретро-стилист. Неговата последнообјавена поетска збирка е првата книга поезија што некогаш ги освоила трите најголеми поетски награди во Холандија. Од 2008 година живее во Џенова, Италија.

Comments (0)

Напиши коменатар

Вашето име:


Рангирање: Лошо           Добро

Внесете го кодот од сликата долу:
Вашиот коментар: Забелешка: HTML is not translated!